Saat
Takvim

Karar Vermeden Önce      Eğer, kombi-şofben-kalorifer kazanı, kaskad sistem ve tesisatı yaptıracaksanız yılların tecrübesine istinaden lütfen kulak veriniz, 

Isınmak,yeme-içme gibi temel ihtiyaçlarımızdan biridir.Öncelikle can güvenliği,ısınma konforu ve ekonomik olmalıdır.Bugün için bu şartları en iyi ortak merkezi kalorifer sistemleri sağlamaktadır.Müstakil konutlarda ve daire adedi az,yıpranmış,yönetimi problemli binalarda ise rahatlık kombi sistemleri ile sağlanabilmektedir.Oturma alanı 2000 m² altında kalan binalar %51 oy çokluğu ile,kullanım alanı  2000 m² nin üzerindeki ortak kaloriferli binalar ise %100 oy birliği ile bağımsız kombi sistemine dönebilmektedirler.

Ortak kaloriferli binalarda doğalgaz dönüşümünde mutlaka dökme dilimli kazan kullanılmadır,demontabl olarak,yani,parça parça sokularak kazan dairesinde montajı yapılan pik kazanlar yüksek verimle çalışırlar ve ömürleri en az 30 yıldır.Doğalgazda ucuz olsun diye çelik kazan kullanılması büyük bir hatadır,atölyede monoblok imal edilen çelik kazanın nakliyesi ve kazan dairesine yerleştirlmesi büyük maliyet gerektirir.Kazan dairesinde imal edilen çelik kazanların basınç testi ve kalite kontrolu yoktur,ekonomik ömrü 10 yıl olup çok düşük verimde çalışırlar.

Yüksek verimli kaskad sistemler,birdenfazla kombinin eklenmesiyle kapasiteleri arttırılmıştır,bu elektronik cihazlar voltaja,su ve gaz basıncına hassasiyet gösterdiklerinden arıza ihtimali yüksektir ve ekonomik ömürleri 10 yıldır.

Bağımsız kombi sistemine karar verdik!Hangi markayı seçelim?

Şüphesizki hangi markaya giderseniz en iyisinin kendi markaları olduğunu iddaa edecektir.Ancak hemen bütün kombiler Avrupa menşeli olup içlerinde kullanılan malzemler hep  aynı  fabrikaların mamülüdür.Standart kombiler %93 verimle çalışırken yoğuşma tekniğindeki  kombiler %108 verime ulaşabilirler.

Peki bacalı mı, Hermetik mi? Yani kombimizi mutfak bacamıza mı bağlayalım yoksa,dış duvara konup oksijenini dışarıdan alıp,eksozunu dışarı veren hermetik tip kombi mi takalım?

Maalesef doğalgazın ülkemize geldiği 1989 yıllarında yol,gösteren teknik bir şartname olmadığından,hatalı monte edilen bacalı kombi ve şofbenler yüzlerce can almıştır.Bu yüzden bacalı kombi ve şofbenlere proje onayı verilmemekte ve fabrikalarıda proje onayı yapılmayan hiçbir kombi ve şofbene garanti vermemektedir.

Özellikle daha önce monte edilip,ekonomik ömrünü tamamlayankombi ve şofbenler de yerdeğişikliğinin yaratacağı tadilat,yıkım ve maliyetinden kaçınan ev sahipleri,yeri yurdu olmayan,Ticari hüviyeti,hukuki sorumluluğu,teknik kariyeri olmayan şahıs,firma ve servislere, kenar köşe tesisatrçılarına kaçakolarak monte ettirdikleri bacalı cihazlarda her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Lütfen maceraya girmeyiniz,ucuz olsun diye plastik,toplama,çıkma malzemeyle yetkisiz kişi ve servislere montaj yaptırmayınız,bilinizki geri gelmeyen tek şey candır!

Ancak,binaların en üst katlarında yer alan dairelerde,hermetik kombi bacalarını'dik olarak çıkma imkanı olup,mutfaklarda tadilat ve harabiyet yaratmadan monte edilebilmektedirler.

% 108 verimli yoğuşmalı kombiler,bugün Avrupada yaygın bir şekilde kullanılmak- tadır,yoğuşma denen fiziki işlemin olabilmesi için sistemlerin düşük ısıda kullanılması gerekir,  ancak bu şekilde tasarruf  sağlarlar.Düşük ısıda ısınmanın sağlanabilmesi içinde evinizin iyi izolasyonlu  olması ve radyatör boyutunun yeterli olması zorunludur.

Firmamız KAL-SİM AŞ. Talep edildiğinde ücretsiz olarak yapılan teknik keşifle evinize hangi kapasiteli ve hangi teknikteki bir kombinin uygun olacağını,bunun iyi kalite malzeme  ile nereye monte edilebileceğini,proje onayı ve fabrika garantisiyle,sigortasıyla,kaça mal olabileceğini,ödeme koşullarının ne olduğunu belirleyip,tercihlerinize sunmaktadır.

Şunu unutmayınız ki bir montajın ucuza çıkabilmesi için bazı şeylerin eksik ya da kalitesiz malzeme ile olduğu kesindir.Lütfen araştırmadan,sormadan karar vermeyiniz,montajlarda tanımadığınız kişilere sözleşme yapmadan,proje onayı ve fabrikasyon garantisi başlamadan ödeme yapmayınız.

Memleketimizde montajı yapılan,denenmiş ve yaygın servis teşkilatı ve yedek parça garantisi olan DemirDöküm marka cihazlar 1989 yılında Koç holding DemirDöküm Fb tarafından  Fransız Saunier Dual fabrikasından ithal edilmiş olup halen Bozöyük tesislerinde montajı yapılmaktadır.DemirDöküm fabrikaları,2007 yılında Alman Vaillant gurubu tarafından satın alınmış,servis teşkilatı revize edilmiş,müşteriden haksız kazanç sağlayan,birçok servisin  yetkisi alınmıştır.Proje onaylı cihazların garanti süresince servis hizmetini direkt fabrika vermektedir, garanti bitiminde cüzi farklarla garantiyi uzatmak mümkündür. DemirDöküm mamüllerini aşağıdaki linkleri tıklayarak inceleyebilirsiniz

www.demirdokum.com.tr

MİM (Müşteri İletişim ve arıza Merkezi) 444 18 33

Evimizin ısı kaynağı, sıcak suyumuzu da üreten kombimizi seçtik, ancak bu kombinin verimli, konforlu ve arıza yapmadan uzun ömürlü hizmet verebilmesi için tekniğine uygun iyi kalite malzeme ile monte edilmesi, kombinin sağladığı ısıyı evimize ileten tesisatın,düzgün olması ve radyatör boyutunun yeterli olması gerekir.Ucuza mal etmek için radyatör ölçüsünü eksik ve kalitesiz takan müteahhit ve özellikle toplu konutlarda ucuz ve yetersiz radyatör kullanıldığında kullanıcı ısınabilmek için kombisini yüksek ısıda yakmakta,bu da yakıt maliyetinin artması, çok arıza ve erken yıpranma demektir.

Su hacmi az çabuk ısınıp-soğuyan(konvektör tip)radyatörler kombi ısınma tekniğine uygundur, tanınan markaların denenmiş kaliteli radyatörlerini tercih etmek,iyi ısınma,yüksek verim  yakıt tasarrufu ve uzun ömür demektir.

Yerden ısıtma sistemlerinin konutlarda özellikle salon,oturma odası ve yatak odalarında kullanılması hatadır,zemine kaplanan parke laminant, halı gibi kaplama malzemesi izolasyon görevi yaparak,ısınmayı geciktirir buda yakıt maliyetinin artması demektir,ayrıca havlı yüzeyler toz kalkmasına sebep olarak solunum ve sağlık sorunu yaratır,varis rahatsızlığını tetikler.

Önemli bir konuda inşaat sırasında  veya yeniden tadilat,restorasyon yapılan konutlarda kalorifer boru tesisatları,su tesisatını yapan suculara çektirilmekte ancak kombi ve radyatör montajı safhasında bırakılan uçlar,malzemeyle uyum sağlamamakta hem estetik hem de teknik rahatsızlık yaratmakta,ömrü içinde hep sorunlu kalmaktadır.Sıva altından(Ankastre)yapılan bu boru tesisatları inşaatın diğer malzemeleri  ve armatürleri monte edilirken delinmekte,kırılmakta,içlerine inşaat artığı kum,çimento kaçarak tıkanmaktadır.Oksijen bariyersiz ucuz boru kullanıldığında da zaman içinde yosunlaşma olarak sirkülasyonu kesmektedir.

Lütfen boru tesisatınızı nihai montajını yapıp,tesisatın teknik sorumluluğunu ve garantisini veren firmalara yaptırınız,aksi halde zemin altında,fayans,sıva altında kalan bu tesisatın arızalarının bulunması,giderilmesi çok zordur ve muhatap bulmazsınız.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret25147
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°